Jakich pracowników jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie przedsiębiorstwa mają naprawdę duże problemy z wyszukaniem pewnych ludzi na różne stanowiska, obecnie jest to około 45 procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja ma miejsce na całym świecie, zaś Polska plasuje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to efektem kilku powodów i z pewnością z takich okoliczności są zadowoleni sami pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także specjalistów i inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, stawiającym wśród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT cały czas rodzi spore problemy, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest bardzo szeroka i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności są poszukiwani mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym wzięciem cieszą się również spawacze, stolarze oraz operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną bardzo poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy z doświadczeniem, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują usługowej i gastronomicznej branży – różnego rodzaju restauracje i hotele również łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje bardzo często zauważyć można w dużej ilości branż bardzo dużą rywalizację o pracownika. Firmy które chcą zdobyć nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim są zwiększone wynagrodzenia.