Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najniższy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Taka sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością sytuacja tego typu jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz również dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić wzrost wynagrodzeń. Poza tym duże znaczenie zaczynają mieć różne dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ilość osób bez stałej pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na poziom bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od XIX wieku, a cały czas pomimo wymyślenia wielkiej liczby urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.