Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością taka sytuacja występuje w technologicznych branżach, w nich już od paru lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz bardzo podoba sytuacja pojawia się ostatnio w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla naszej gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost pensji. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w 2017 roku ilość ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na ilość bezrobotnych. Takie hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a nadal pomimo pojawienia się dużej liczby najróżniejszych urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują wymieranie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować w swój rozwój i nie obawiać się zmian.