Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio pracodawcy zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem pewnych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent wszystkich firm. Jak się okazuje, taka sytuacja będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a Polska znajduje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku przyczyn i na pewno z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja między innymi dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT nadal jest trudne, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak niezwykle duża i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną dość mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są kierowcy z doświadczeniem, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują branży usługowej i gastronomicznej – najróżniejsze hotele i knajpy także nie będą miały prosto jeśli chcą rozszerzyć zatrudnienie o profesjonalne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie coraz częściej można zobaczyć w sporej ilości branż wręcz walkę o dobrego pracownika. Firmy które chcą pozyskać nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.