W jakiej sytuacji przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

W pracy większość dorosłych spędza sporą część swojego życia, niejednokrotnie będzie to nawet kilkanaście na dobę. Dlatego też to, jak jak czujemy się w pracy w dużym stopniu się odbija na reszcie spraw, wypoczynku czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na zdrowie pracownika.
W momencie gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to być może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Po pierwsze trzeba mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego ma się zatrudnienie, czy to co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji mówi się o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeśli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W tego typu przypadku pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, może zacząć brakować motywacji do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację najczęściej wystarczy zmiana pracodawcy, aby sytuacja uległa zmianie. Przypadek drugi wiąże się ze zmianą zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że zaczyna się wszystko od początku, a umiejętności, które się zdobyło idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę wielu osób będzie zapewne budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tu nie ma dokładnie określonych zasad, sporo zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne kilka lat aby osiągnąć biegłość, lecz w wielu przypadkach wystarczy kilka miesięcy.
Istotnym aspektem jest też to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy jednak skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zastanowić się można nad spotkaniem z doradcą zawodowym, niejednokrotnie również w urzędach pracy można uzyskać możliwość zawodowych konsultacji.